Újra közös kehelyből is vehetünk úrvacsorát

Újra közös kehelyből is vehetünk úrvacsorát! Lelkészeink írása:

2020 márciusáig az úrvacsoravétel legelterjedtebb formájában közös kehelyből ittunk. A járvány idején hónapokig nem élhettünk a szentséggel, majd évekig csak bemártással vagy kiskehellyel vehettük magunkhoz. Püspökeink már 2023 pünkösdjén kiadott körlevelükben arról írtak, hogy elérkezettnek látják az időt a közös kelyhes úrvacsoravételi módhoz való visszatérésre. Idén ősszel a hazai evangélikus gyülekezetek csaknem felében már van erre lehetőség. Ezek alapján – javaslatunkra – egyházközségünk presbitériuma úgy döntött, hogy négy és fél év után kínáljuk újra ezt a lehetőséget. Ahogyan a járvány előtt, úgy most sem lesz ez kizárólagos módja az úrvacsoravételnek.

Az úrvacsorában Krisztus testét és vérét kapjuk kenyérben és borban. Jézus Urunk ugyanúgy jelen van az úrvacsora kiskehellyel vagy bemártással való vételében is. A szentség legfontosabb bibliai alapja az utolsó vacsoráról szóló tudósítás, amiben ezt olvassuk: „Azután vette a poharat, és hálát adva nekik adta, és ezt mondta: Igyatok ebből mindnyájan, mert ez az én vérem, a szövetség vére, amely sokakért kiontatik a bűnök bocsánatára.” (Mt 26,27–28) Meggyőződésünk, hogy ezeket a szavakat nagy hűséggel követjük, ha közös kehelyből veszünk úrvacsorát. Emellett ez a mód a gyülekezeti közösséget is jól kifejezi. Ezért bátorítjuk a Testvéreket, éljenek ezzel a lehetőséggel.

Meglátásunk szerint a betegségek terjedését fékezi a kehely fém anyaga, a bor alkoholtartalma és a kehely megtörlése kendővel. De természetesen megértjük azokat, akik mégis inkább másféle módon szeretnének élni a szentséggel. Ezért mindenki számára biztosítjuk a többféle vételi mód közötti döntés szabadságát:

Az évtizedek óta meglévő rendnek megfelelően ezután is előkészítjük a kiskelyheket, aki ezzel térdel az oltárhoz, az első körben Krisztus testét kapja az ostyában, a második körben áldást a kiskehelyre. Aki kiskehely nélkül térdel az oltárhoz, annak a második körben az ajkához emeljük a közös kelyhet. Ezek mellett lehetőséget kínálunk a bemártással való úrvacsoravételre is: aki ezzel szeretne élni, az első körben kapott ostyát a második körben maga tudja bemártani a közös kehelybe. Kérjük, hogy akik bemártással vennének úrvacsorát, a többieknél később, az utolsó körben jöjjenek az oltárhoz. Az elmúlt négy év gyakorlatával szemben tehát a lelkészek újra kétszer mennek végig az egy-egy körben az oltárhoz térdelők előtt.

Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy csökkentett gluténtartalmú (kevesebb mint 20 mg/kg) ostyánk is van. Kérjük, a gluténérzékenyek az úrvacsoraosztás során jelezzék igényüket, és az oltáron lévő külön tartóból gluténszegény ostyával adjuk a szentséget. Ha valaki súlyos gluténintoleranciával él, kérjük, még az istentiszteletet megelőzően jelezze ezt, hogy a gyülekezeti házból áthozhassuk az erre a célra beszerzett, glutént nyomokban sem tartalmazó ostyát.

Azokat is hívjuk az oltárhoz, akik valamiért nem vennének úrvacsorát. Kérjük, ők ezt a szájuk elé emelt ujjukkal jelezzék, és áldást kapnak.

Végül a témával kapcsolatos legfontosabb mondanivalónk: Szeretettel hívunk mindenkit Krisztus megterített asztalához! Biztatunk mindenkit, hogy minél gyakrabban éljen a szentséggel, mivel mi is tapasztaljuk, hogy ez fontos erőforrásunk. Természetesen szívesen fogadunk mindenkit, aki az úrvacsorával kapcsolatos elvi vagy gyakorlati kérdésekről beszélgetne.

a gyülekezet lelkészei